آموزش کامپیوتر
اهمیت انبارگردانی ادواری در حسابداری برلیان مهر

بر طبق استانداردهای حسابداری لازم است سالی یک‌بار در انبارهای تمام شرکت‌ها (صنعتی، تولیدی، بازرگانی) انبارگردانی انجام شود. هدف اصلی از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاها است. 

مزایای انبارگردانی عبارت از ایجاد اطمینان از اعداد به‌کاررفته در صورت‌های مالی، جداسازی اجناس ضایع‌شده (غیرقابل‌مصرف) و ایجاد نظم در انبار و افزایش صحت عملکرد حسابداران و انباردارها است.

از مهم‌ترین مزایای استفاده از انبارگردانی این است که مدیران ارشد هر شرکتی می‌توانند به راحتی بعد از بررسی دقیق موجودی انبار و نیاز جامعه و مشتریان خود، برنامه‌ریزی بسیار دقیقی را در خصوص خرید یا تولید کالای جدید داشته باشند. که قطعاً این موضوع نقش بسیار بالایی را در سودآوری شرکت به دنبال خواهد داشت.

 این کار می‌تواند مزایای بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد که بی‌شک مدیران شرکت‌ها با آگاهی دقیق از این مزایا، اهمیت و وقت بیشتری را برای انبارگردانی انبارهای خود خواهند داشت. از مهم‌ترین مزایای انبارگردانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اطلاع دقیق از موجودی انبارها و ارائه ارقام صحیح در حساب‌های مالی
  • کاهش خطای کارکنان در موجودی انبار
  • مشخص شدن کالاهای ضایع و غیرقابل‌مصرف
  • کاهش ثبت شدن کالاهای تکراری
  • گزارش‌گیری بسیار دقیق از موجودی کالا در هرزمانی از سال
  • آشنا شدن با کالاهای تند گردش در انبار

با توجه به اهمیت این موضوع در نرم‌افزار حسابداری برلیان سرویس انبارگردانی به‌صورت رایگان در زیرمنوی سرویس‌ها فعال گردیده است؛ تا صاحبان، مدیران و دارندگان سیستم حسابداری برلیان بتوانند به‌صورت حرفه‌ای و دقیق انبارگردانی را انجام دهند.

آموزش انبارگردانی
انبارگردانی برلیان

 

انبارگردانی در حسابداری برلیان مهر

هنگام ورود اطلاعات انبارگردانی حتماً قسمت تا تاریخ را مطابق با تاریخ انبارگردانی پر نمایید. در این صورت اگر بعد از انبارگردانی به‌کار ادامه دهید هنگام صدور اسناد اصلاحی انبارگردانی تا تاریخ تعیین‌شده انجام‌شده و اطلاعات بعدازآن لحاظ نخواهد شد.

اطلاعات انبارگردانی جهت صدور اسناد اصلاحی بوده و شما فقط می‌توانید تا سه شمارش برای هر انبار را در نرم‌افزار نگهداری نمایید. لذا بعد از واردکردن شمارش انبارها بلافاصله اسناد اصلاحی را صادر و در صورت نبودن مغایرت، در انبارگردانی بعدی ابتدا بایستی اطلاعات را پاک کرده سپس اطلاعات انبارگردانی جدید را وارد نمایید. برای انبارگردانی از دو روش زیر می‌توانید استفاده نمایید:

روش اول:

شمارش تعدادی از کالاها (پیش‌فرض نرم‌افزار) وارد پنجره شده و بعد از انتخاب انبار نام کالاهای شمارش شده را از لیست انتخاب کرده و موجودی واقعی شمارش‌شده را وارد کنید. حتماً قسمت تا تاریخ را نیز وارد نمایید تا مقایسه موجودی نرم‌افزار تا آن تاریخ انجام گیرد. در این روش اگر موجودی کالایی صفر است بایستی آن کالا انتخاب و در لیست درج شود ولی موجودی برای آن وارد نگردد.

روش دوم: 

شمارش تمامی کالاها (تیک مربوطه را روش نمایید.) در این حالت نرم‌افزار اسامی تمامی کالاها را در پنجره درج خواهد کرد و نیازی به انتخاب کالاها نخواهد بود بنابراین شما می‌توانید شمارش کالاها را وارد نمایید.

صدور اسناد اصلاحی: 

روی جدول کلیک راست نمایید. بعد از انتخاب صدور اسناد اصلاحی نام طرف حساب از شما گرفته خواهد شد که بهتر است طرف حسابی به نام اصلاحیه با ماهیت سایر بدهکار بستانکار ایجاد کنید. سپس به صورت خودکار یک سند ورود و یک سند خروج در تاریخ انبارگردانی ایجادشده و مقادیر اصلاحی بدون قیمت در این اسناد وارد خواهد شد.

کنترل مغایرت: 

بعد از صدور اسناد اصلاحی به پنجره انبارگردانی برگشته و بعد از تعیین روش (تیک‌های مربوطه) در قسمت گزارشات انبار مربوطه را تعیین و نوع مغایرت را انتخاب کنید. هیچ کالایی نباید با شمارش واقعی مغایرت داشته باشد.

ما را دنبال کنید:

اینستاگرام سرندکالاتلگرام سرندکالا پشتیبانی نرم افزار حسابداری برلیان

لطفاً پرسش‌های خود درباره نرم‌افزارهای حسابداری برلیان را در بخش دیدگاه این نوشته بنویسید؛ تا کارشناسان ما در اسرع وقت به‌صورت رایگان پاسخگوی شما باشند.